Abaküs’ten Bilgisayar’a Uzanan Yolculuk – 1

Bilgisayar tarihi denildiğinde son kullanıcı olarak bizlerin zihninde canlanan aslında bir tarihçe olarak adlandırılamayacak kadar kısa bir geçmiştir.

Ancak tarihe bakıldığında son kullanıcı olarak bizlerin önüne birer pc olarak sunulmadan çok çok öncesinde de aktif kullanılan bir cihaz olduğunu görüyoruz.

Bilgisayar tarihinin yaklaşık 2000 yıllık bir geçmişe dayandığını söylersek yanlış olmaz, çünkü ilk bilgisayar aslında bir abaküstür. Yanlış duymadınız, hepimizin ilkokul sıralarında kullandığı o renkli boncukları olan abaküsler ilk bilgisayarlar olarak kabul edilir.

Nasıl mı? Bilgisayar temel olarak kendisine aktarılan bir veriyi işleyerek size sonucu bildiren bir cihazdır. Abaküste bu mantık üzerine kullanılmaktadır. Siz abaküs üzerinde bir veri aktarırsınız oda size sonucu belirtir.

Abaküsün geçmişi ise 2000 yıl öncesine yani M.Ö. 1000 yıllarına kadar dayanmaktadır. Tarihte ilk abaküsü kullananların ise Çinliler olduğu kabul edilmiştir.

Yüzyıllar boyunca kullanılan abaküsün 1600 lü yıllara gelindiğinde ihtiyaçları karşılamıyor olması ve değişen ekonomik dünya düzeni bu basit hesaplayıcıdan çok daha fazlasını, pratik şekilde yapabilecek bir cihaza ihtiyaç duymuştur.

İşte bu noktada Fransız Matematikçi Blaise Pascal, vergi memuru olan babasının işlerini kolaylaştırmak için 1642 yılında ilk mekanik hesap makinesini icat etti. Yaygın şekilde kullanımı gerçekleştirilmese de yapılan bu icat bilgisayar tarihinde bir mihenk taşı olarak kabul edilir.

Pascalscalculator

_ Pascalline _

Bilgisayar tarihi hakkında ilginizi çekeceğini düşündüğümüz bilgileri bir sonraki yazımızda devam ettiriyor olacağız…