Ebay’den Uyarı

Geçtiğimiz günlerde Ebay Inc tarafından önemli bir güvenlik duyurusu yapıldı.

Dünyanın en büyük çevrim içi alışveriş sitelerinden biri olan Ebay tarafından yapılan açıklamada siber saldırıya uğradığını, saldırı sonucunda ise kullanıcılara ait şifrelenmiş parolaların ve finansal bilgiler içermeyen database inin çalındığı belirtildi.

Web sayfaları üzerinden de duyuruyu yayınlayan firma 145 Milyon u aşkın kullanıcısından şifre bilgilerini güncellemelerini istedi.

Çalınan bilgiler arasında ise yalnızca şifreler bulunmuyor, kullanıcıların eposta adresleri, telefon numaraları, fiziksel iletişim adresleri ve doğum tarihi gibi bilgilerde beraberinde çalınmış oldu.

Ebay kullanıcılarını ise şifre değişim yapmaları konusunda bilgilendirirken, aynı eposta ve şifre bilgilerini kullandıkları farklı web adreslerindeki bilgilerini de değiştirmeleri gerektiğini iletti. Bunun yanında kullanıcılara ait kredi kartı gibi finansal değerlerin kesinlikle çalınmadığı konusunda garanti veriliyor.

Ebay ın yaşadığı bu durum geçtiğimiz dönemlerde AOL (American Online) ün başına aynı şeyin gelmesini hatırlatıyor. AOL e yapılan siber saldırı da ise yaklaşık 120 milyon kullanıcının telefon, adres, eposta gibi kişisel bilgileri çalınmıştı.

 GittiGidiyor.Com Tehlikede mi?

Bilindiğiniz üzere GittiGidiyor.com çevrimiçi alışveriş platformu Ebay Inc tarafından satın alınmıştı. Şimdi merak edilen konu ise GittiGidiyor.com sitesi kullanıcılarının durumdan etkilenip etkilenmediği.

Yapılan açıklamada etkileşim olmadığı,  GittiGidiyor sisteminin farklı bir platformda olması nedeniyle, yapılan siber saldırıdan etkilenmediği belirtildi.