Google Project Ara Test Sürüşünde !

Teknoloji ve bilişim dünyasında getirdiği yeniliklerle de her zaman ön sırada kalmayı başaran Google bu kez dünya akıllı telefon pazarında tüm dengeleri değiştirecek bir uygulamaya imza attı. Geçtiğimiz günlerde dünyada 100 kullanıcı ile test sürüşüne çıkarılan projenin adı “ProjectAra”. Bu proje “Kendi telefonunu kendin yap!” şeklinde düşünebilir veya “Lego Telefon” olarak değerlendirilebilir. Nasıl mı?

Google bu projesinde bir akıllı telefonun iskelet yapısı haricinde kalan tüm donanım parçalarının modüler olarak değiştirilebilmesini sağlıyor.  Bu işlem ile değiştirilen parçalar ise neredeyse tamamı ;

– Mikrofon

– Kamera

– Anten

– Hafıza (Disk)

– Batarya…

Tabiki bu değiştirilebilir parçaların dışında telefonunuza takabileceğiniz ek donanımlarda mevcut, örneğin FlippyPad adı verilen ek modül ile telefonunuzu bir oyun konsolu olarak kullanmanız sağlanabiliyor.

Google tarafından proje ile olarak PhoneBlocks olarak başlatılmış daha sonrasında yapılan geliştirmeler ile ProjectAra olarak devam ettirilmiştir. Google geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği açıklamaya göre Ocak 2015 te satışa sunulacak olan proje için Motorola, Apple, Toshiba gibi üreticiler modüler parçaların üretiminde Google ile birlikte çalışıyorlar.

Satışa sunulacak bu telefon için ön incelemede belirlenen fiyat ise 50 $ şeklinde olacağı duyuruldu.

Silikon vadisi tarafından hazırlanan video da ProjectAra detaylarıni da inceleyebilirsiniz.

 

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir