Lenovo ve EMC’den Güç Birliği

Bilişim dünyasında her geçen gün artan veri miktarı, bu verilerin işlenmesi, korunması ve arşivlenmesi noktalarındaki zorluğu da beraberinde getiriyor.

2009 yılında 0.8 Zettabytes (1 Zb= 1000bytes = 1021 bytes = 1000000000000000000000 bytes = 1000 exabytes = 1 milyar terabytes.) olarak ölçümlenen dünya geneli verisinin 2020 yılına kadar 35,2 Zb’a kadar ulaşması bekleniyor.

Sosyal paylaşımlar, günlük yaşantıdaki pek çok işlemin online olarak ulaşılabilir olması, firmaların tüm verilerini sanal ortama aktarması vb. pek çok etken hem bireysel hem de firmalar ölçütünde verilerin güvenli şekilde saklanması noktasında zorluk yaşayabiliyorlar.

Bireysel kullanımda alternatifler yine bireysel ölçütlerde gelişiyor, ancak firmalar ölçeğinde saklanan verilerin kaybı telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurabilir durumda olabiliyor.

İşte bu noktada firmalara çözüm sunmak adına geliştirilen teknoloji birimlerinden biri de “Storage” lar oluyor. Yani depolama birimleri.

Depolama üniteleri veri saklama noktasında bugün en çok tercih edilen ürünler, Lenovo’da bu pazara şimdi EMC ile yaptığı güç birliğiyle birlikte giriş yapıyor.

1980 yılından bu yana pazarda yer alan ve 425 milyon kullanıcı sayısıyla liderliğini koruyan , 2008’den bu yana da EMC şirketi olarak yoluna devam eden Iomega ürünleri, bundan böyle Türkiye’de “Lenovo Storage” markasıyla pazarda yer alacak.

Lenovo Türkiye Kanal Müdürü Burç San, yaptığı açıklamada Lenovo Storage ile Türkiye pazarında yalnızca büyük ölçekli firmaları değil, aynı zamanda orta ölçekli firmalar ve KOBİ’leri ve son kullanıcıları da hedeflediklerini belirtti.

Dünya pazarında bugün 20 milyar dolarlık pazar payına sahip EMC ve 34 milyar dolarlık pazar payı sahibi Lenovo’nın bu birleşimi ardından rakiplerinin pazardaki yerlerini korumaları için atılımlar yapmaları bekleniyor.