Linux Camiasında Tartışma

Linux işletim sistemi çekirdeğinin  baş geliştiricisi ve aynı zamanda proje yöneticisi olan Linus Torvalds’ın yaptığı açıklamada işletim sisteminin önemli bir parçasında bazı hatalı kodların bulunduğunu duyurdu.

Hatalı kod bölümünün ise Kay Sievers’e ait olduğunu belirten Torvalds; bu aşamadan sonra Sievers’e ait yeni gelecek kodların yayınlanmayacağını ve askıya alındığını belirtti.


Yapılan bu açıklama ardından Google+ dan bir açıklama yapan Sievers Linux için yazdığı son kodların 1 yıl öncesine ait olduğunu ve 1 yıldır Linux için kod yazmadığını belirtti. Torvalds’ın açıklamasından rahatsızlık duyduğunu gizlemeyen Sievers , bu tip davranışlar nedeniyle artık açık  kaynak kodlu Linux işletim sistemi için kod yazmayacağını da özellikle vurguladı.

Bu açıklamalardan sonra önümüzdeki günlerde Torvalds’tan yeni bir açıklama gelip gelmeyeceği merak konusu, tabi aynı zamanda işletim sistemindeki hataların ne derece önem arzettiği de. Torvalds açıklamasında hatanın gereksiz kod yüklemesi nedeniyle işletim sisteminin henüz açılış sürecinde iken kilitlendiği ve sistemin çökmesine kadar hata oluşturabildiğini belirtse de, aktif kullanıcı ve geliştiriciler daha detaylı bir bilgilendirme için açıklama bekleyecekler gibi görünüyor.