VMware Sanallaştırma Teknolojisi

Sanallaştırma teknolojisi günümüzde pek çok kurum, firma veya birey tarafından kullanılmaktadır. Aktif kullanımda olan farklı yazılımlar aracılığıyla sanallaştırma teknolojisi kullanıldığı gibi, bunların arasında pek çok özelliği ve alternatifi bir arada sunan VMware en çok tercih edilen uygulamadır.

Sanallaştırmanın sağladığı avantajları kısaca inceleyecek olursak ;

  • Sunuculardaki birleştirme sayesinde donanım maliyetlerini ve enerji verimliliği sayesinde enerji maliyetlerinde hem sermaye hemde yatırımdan kazanç sağlamaktadır.
  • Alternatif yedekleme ve kurtarma çözümleri sayesinde iş ve veri kaybının minimum düzeye çekilmesine olanak tanımaktadır.
  • Donanım üzerindeki mevcut donanım kaynaklarını birleştirerek daha güçlü ve performanslı bir altyapı oluşturulmasına olanak vermektedir.

Sanallaştırma teknolojisinin bu avantajlarına VMware’in katkıları ise şu şekilde ;

  • Sunucu Sanallaştırma : Sunucu sanallaştırma işlemleri ile mevcut fiziksel sunucularda %80 e varan performans artışı görülmektedir. Bu işlem ile x86 sunucuların gerçek kapasitesi ortaya çıkarak arka planda birden fazla işletim sistemi ile kullanım olanağı sunmaktadır. Ek olarak Vmware ile sermaye ve işletim maliyetlerinde %50 oranında bir azalma meydana gelmektedir.
  • Ağ Sanallaştırma : Ağ sanallaştırma sayesinde yazılımdaki bir ağı yeniden üretilmektedir.Sanallaştırılmış bir ağ; fiziksel bir ağ ile eş özelliklerin yanında hızlı tedarik , kesilmeyen dağıtım ve otomatikleştirilmiş bakım ve onarım imkanı da sunmaktadır.
  • Masaüstü Sanallaştırma : Masaüstü sanallaştırma yöntemi ile mevcut PC ler üzerindeki performansta gözle görülür bir artışın yanında; beraberinde gelecek ağ sanallaştırması sayesinde dışarından erişim izni verilebilmektedir.
  • Uygulama Sanallaştırma : Veritabanı, ERP, CRM, e-posta, ortak çalışma, Java ara yazılımları gibi daha pek çok uygulama sanallaştırma teknoljisi ile tek bir alanda bir araya getirilerek yüksek performanslar elde edilebilmektedir. Otomatik bakım ve ek uygulamalar sayesinde kolay ve otomatik yedeklenebilen sistemler olması nedeniyle veri kaybını en aza indirmektedir.
  • Depolama Sanallaştırması : Depolama alanı olarak ek donanım teminine gereksinim olmadan uygulama yedeklerinizin tutulmasına olanak tanımaktadır.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir